3
2
1

רשלנות רפואית בבדיקות אולטרסאונד בהריון

אולטרסאונד

בדיקות אולטרסאונד בהריון מספקות מידע רב אודות מצבו ובריאותו של העובר. פיענוח לא נכון של בדיקת האולטרסאונד במהלך ההריון עלול לגרום לכך שלא יאותרו מומים מולדים או שלא יינתן כל המידע הנכון לגבי מצבו וחיוניותו של העובר. באותם מקרים שבהם עקב רשלנות בביצוע בדיקת האולטרסאונד במהלך ההריון ופיענוחה לא נמסר להורים כל המידע הרלוואנטי ועקב כך נולד יילוד עם מוגבלות ייתכן וקיימת עילת תביעה בגין רשלנות רפואית בהריון.

מומלץ לקרוא גם המאמר הקודם שלנו בנוגע לרשלנות רפואית במעקב הריון

סוגי בדיקות האולטרסאונד (אולטרה-סאונד) בהריון

 

בדיקה בשליש הראשון של ההריון

 

בדיקה זו מיועדת בעיקר לקביעת גיל ההריון. ידיעת גיל ההריון חשובה בניהולו של ההריון ובניתוח תוצאות של בדיקות הנעשות במהלך ההריון. בנוסף נקבע מיקום שק ההריון (בתוך הרחם או במקום אחר), חיות העובר וגילו. במקרים שיש פער משמעותי בגין גיל ההריון לפי תאריך וסת אחרונה לבין גיל ההריון הנקבע לפי אולטרסאונד נעשה תיקון לגיל ההריון.

 

בדיקת שקיפות עורפית

 

מטרת הבדיקה היא להעריך את הסיכון לתסמונת דאון. היא מבוצעת בד"כ בשבועות 11-13. בבדיקה נמדד אורך העובר, הדגמת דופק ומדידת השקיפות העורפית, כאשר בתשובה יש לציין את הסיכון המשוקלל לתסמונת דאון במועד הלידה, לפי הגיל והשקיפות. במידה והרופא לא יידע את האישה ההרה בדבר האפשרות לבצע בדיקה זו ו/או במידה ולא ניתנה התייחסות מתאימה לתוצאות הבדיקה ועקב כך ההרה לא יודעה שלעובר שהיא נושאת יש תסמונת דאון ייתכן וקיימת תביעה בגין רשלנות רפואית.

למידע נוסף אודות בדיקת שקיפות עורפית בוויקיפדיה

 

סקירת מערכות

 

בסקירת המערכות נבדקים אברים ומערכות בעובר וכן נבדק גודלם של איברים מסוימים. ניתן לבצע סיקרת מערכות מוקדמת בשבועות 13-17 וכן מומלץ לבצע סיקרת מערכות בכל הריון בשבועות 19-25. בסקירה זו חובה למדוד את:

 • הקוטר הדו קודקודי של הגולגולת
 • היקף הראש
 • היקף הבטן
 • אורך עצם ירך אחת
יצירת קשר
לפרטים צלצלו: 03-6090860
שם
דוא"ל
טלפון

כמו כן, ישנם איברים רבים אותם ניתן להדגים בבדיקה לרבות:

 

 • גולגולת ומוח
 • פנים (בעיקר ארובות עיניים ושפתיים)
 • חזה (ריאות, מבט 4 מדורי הלב, מוצא העורקים הגדולים)
 • בטן (קיבה, כליות, כיס השתן, השרשרת חבל הטבור בבטן העובר)
 • עמוד השדרה
 • קיום עצמות ארוכות בגפיים העליונות והתחתונות וקיום כפות ידיים ורגליים
 • מספר כלי דם בחבל הטבור
 • מיקום השילייה
 • כמות מי השפיר
 • קיום דופק ותנועות

 

לעיתים יש צורך בהתייחסות מדודקת בסקירת המערכות, למשל במצבים של סיכון מוגבר למחלה תורשתית הניתנת לגילוי ב-US, עובר עם מום בהריון קודם, לקיחת תרופות הידועות כמעלות סיכון למום בעובר או להפרעה בגדילה התוך רחמית, חלבון עוברי גבוה ועוד.

 

תביעות רבות הוגשו בטענה של רשלנות רפואית עקב אי גילוי מומים מולדים אשר היו צריכים להתגלות בבדיקת סקירת המערכות ועקב אי גילוי תסמונת דאון או תסמונות גנטיות נוספות שניתן היה לזהות מומים מסוימים בבדיקה.

יצירת קשר
לפרטים צלצלו: 03-6090860
שם
דוא"ל
טלפון

 

בדיקה להערכת גודל העובר בשליש השני והשלישי

 

בהריונות בסיכון נמוך ניתן לבצע בדיקה זו בשבועות 30-34 ובעזרתה ניתן להעריך את קצב הגדילה של העובר, לצורך גילוי עובר קטן או גדול לגיל ההריון.

 

ישנם מצבים שבהם קצב גדילת איברים מסויימים (כגון הראש) מואט רק בשלבים מאוחרים ולכן יש חשיבות רבה בביצוע הבדיקה.

אי ביצוע הבדיקה או אי התייחסות לממצאיה עשוי לעלות כדי רשלנות רפואית באותם מקרים שבעקבות ההתרשלות נולד ילד עם מוגבלות. כך למשל באותם מקרים שבהם לא ניתנה התייחסות להיקף ראש הקטן באופן משמעותי מהיקף הראש המתאים לפי גיל ההריון עלול להיוולד יילוד עם מיקרוצפליה (ראש קטן) עם פגיעה תפקודית ונכות קשה מאוד. דוגמא נוספת היא במידה והרופא לא נתן דעתו למשקל הגבוה של העובר ובהתאם לא נשקל יילוד מוקדם יותר או תכנון סיום הלידה באמצעות ניתוח קיסרי.

 

בדיקת אולטרה-סאונד מכוונת למערכות מסוימות

 

הבדיקה נועדה לבחון מערכות גוף או איברים מסויימים על פי התוויה רפואית מוגדרת (הפנייה מרופא מטופל או יועץ). כך לדוגמא במקרים שבהם יש חשד למום באיבר מסוים או גודל לתקין או ספק באשר להדגמתו הרופא המטפל צריך להפנות לבדיקה מכוונת לאותו איבר ובמידה ובדיקה זו לא בוצעה ואכן נולד יילוד עם מום ייתכן וקיימת עילת תביעה בגין רשלנות רפואית.

 

בדיקה אולטרסאונד ממוקדת למצב קליני מוגדר

 

בדיקה זו מוגדרת וממוקדת במצבים קלינים דחופים או לצורך מטרה מוגדרת (כגון: זיהוי דופק עובר וחיוניותו, מצב העובר, כמות מי שפיר, פרופיל ביופיסיקלי וכו'). בד"כ מבוצעת בחדר מיןו או בעת אישפוז.

 

רשלנות רפואית בביצוע בדיקות אולטרסאונד בהריון

דוגמאות למקרים של רשלנות רפואית ניתן למצוא במצבים הבאים:

 • הרופא המבצע את מעקב ההריון לא ביצע ו/או לא הפנה את האישה ההרה לבדיקות האולטרסאונד הרלוואנטיות
 • בדיקות האולטרסאונד לא פוענחו כמו שצריך
  לא ניתנה התייחסות לממצאי בדיקות האולטרסאונד ולא ניתנה הפנייה להמשך בירור
 • לא גילו בבדיקות האולטרסאונד מומים שניתן וצריך היה לאתרם (רשלנות בסקירת המערכות)
 • אי הפנייה לבדיקות נוכח חשד או סיכון, כגון: בדיקת אקו לב, דיקור מי שפיר וכו', אי הפנייה לייעוץ גנטי או ייעוץ עם נוירולוג ילדים ו/או אי הפנייה לייעוץ רפואי רב תחומי, אי הפנייה לבדיקת MRI
 • ועוד…

 

במידה ונולד לך ילד עם מומים מולדים או תסמונת גנטית שניתן היה לגלותה בבדיקות אולטרסאונד במהלך ההריון או במידה וילדך לוקה במוגבלות בשל אי ביצוע בדיקת אולטרסאונד או פיענוח שלה באופן שגוי ייתכן וקיימת עילת תביעה בגין רשלנות רפואית בהריון ומומלץ לבחון עילת תביעה עם עורך דין רשלנות רפואית.

 

משרדנו בעל ניסיון רב בניהול תביעות רשלנות רפואית, לרבות רשלנות רפואית בלידה, רשלנות רפואית בהריון ומקרים שבהם נגרמה פגיעה חמורה עקב רשלנות רפואית.

 

במשרדנו ניתן לקבל ייעוץ ראשוני והערכת סיכויי התביעה ללא התחייבות

יצירת קשר
לפרטים צלצלו: 03-6090860
שם
דוא"ל
טלפון
כל הזכויות שמורות © ניצן מרום ושות`
Join our Rss Feed Visit on facebook ניצן מרום בגוגל פלוס