3
2
1

X שביר – רשלנות רפואית

DNA אנושי

במידה ונולד לכם ילד הלוקה בתסמונת ה-X השביר ייתכן וקיימת לכם עילת תביעה בגין רשלנות רפואית בהריון. תביעות אלה מוערכות במיליוני ש"ח כדי שניתן יהיה לספק את מלוא צרכיו המיוחדים של הילד, המשך קידומו ואבטחת קיומו בכבוד.

 

מהי תסמונת ה-X השביר ?

תסמונת ה-X השביר היא תסמונת המאופיינת ע"י פיגור שכלי/איחור התפתחותי, ליקויים רגשיים, תקשורתיים, התנהגותיים, שפתיים, ממדי גוף גדולים, גמישות במפרקים, אוזניים גדולות, ואשכים מוגדלים. התסמונת נגרמת בשל הגברה במספר החזרות של הרצף CGG בגן FMR (Fragile X Menral Retardation) המצוי על כרומוזום X.
באופן נורמאלי, מספר החזרות של הרצף CGG נע בין 54-6. לעומת זאת, אצל אדם שהוא נשא של מוטציה חלקית (פרה-מוטציה), מספר החזרות נע בין 55-200 ואילו אצל החולים יש מוטציה מלאה (מספר חזרות מעל 200). הגברה במספר החזרות יכולה להתרחש רק במהלך יצירת הביציות ולכן נשים הנושאות פרה-מוטציה נמצאות בסיכון מוגבר ללידת צאצא עם תסמונת ה-X השביר..
מאחר שלבנים יש כרומוזום X אחד ולבנות יש שני כרומוזומי X, כל הבנים הנושאים מוטציה מלאה בגן FMR סובלים מפיגור שכלי בדרשות שונות. לעומת זאת, רק חלק מהבנות הנושאות מוטציה מלאה על אחד משני כרומוזומי ה-X תסבולנה מפיגור שכלי (לרוב קל).
תסמונת X שביר (fragile x) היא מהשכיחות בתסמונות הגנטיות, ואחת הסיבות העיקריות לפיגור שכלי ומהווה את הסיבה השכיחה ביותר מקרב התסמונות הגורמות לפיגור שכלי שמקורו וסיבתו על רקע תורשתי).
נוכח חומרת המחלה והשלכותיה הקשות במקרים שבהם מתגלה כי העובר חולה באיקס שביר מומלץ לבצע הפסקת הריון.

 

בדיקת סקר ל-X שביר

 

מזה שנים רבות ניתן לבצע בארצנו בדיקת סקר לגילוי נשאות של X שביר אצל נשים לפני או במהלך ההריון. מדובר בבדיקת דם פשוטה, כאש במידה ומתברר כי האישה נשאית לפרה-מוטציה או עם מוטציה מלאה יוצע אבחון טרום לידתי (בדיקת סיסי שלייה או מי שפיר) לבירור האם העובר חולה בתסמונת או לאו. כמו כן, ניתן במידה וידוע כי האישה נשאית ניתן לבצע אבחון טרום הריוני באמצעות PGD. למידע נוסף אודות רשלנות רפואית בבדיקות גנטיות בהריון, לחצו כאן

 

יצירת קשר
לפרטים צלצלו: 03-6090860
שם
דוא"ל
טלפון
במידה ולא נמסר להורים כי ניתן לבצע בדיקת סקור ל-X שביר או במידה ולא הוצע להם לבצע אבחון טרום לידתי נוכח גורמי סיכון ייתכן וקיימת עילת תביעה בגין רשלנות רפואית.

X שביר ורשלנות רפואית

 

על הרופא המטפל באישה בהריון ליידע אותה על קיומן של בדיקות סקר לאיתור נשאיות של תסמונות גנטיות במטרה למנוע לידת צאצא פגוע תוך מתן הסבר על המחלות השכיחות והחמורות ובהן תסמונת ה-X השביר. במידה ומידע זה לא נמסר לאישה ייתכן וקיימת עילת תביעה בגין רשלנות רפואית.
מקרים נוספים בהם עשויה לקום עילת תביעה בגין רשלנות רפואית הינה באי הפניית האישה לביצוע הבדיקה באותם מקרים שבהם קיימים גורמי סיכון (כגון קרוב משפחה עם פיגור שכלי, אוטיזם, ילדים עם עיכוב התפתחותי, כשל שחלתי מוקדם ועוד).
מקרים נוספים בהם מטפל משרדנו בהם עשויה לקום תביעת רשלנות רפואית הינם במקרים שבהם המעבדה התרשלה בפענוח הבדיקות המולקולאריות ל-X שביר. כך לדוגמא אם המעבדה טעתה בפיענוח בדיקת הנשאות ל-X שביר וקבעה כי האישה אינה נשאית ל-X שביר אולם בדיעבד התברר כי האישה כן נשאית. מקרים נוספים הינם טעויות בעת בדיקות סיסי שלייה או מי שפיר בהן נמסר על ידי המעבדה כי אין עדות לתסמונת ה-X השביר בעובר אולם בפועל מתברר לאחר הלידה כי הילד חולה ב-X שביר. טעויות אלה עשויות להתרחש, בין היתר, במידה והבדיקה לא בוצעה בשיטות המתאימות, במידה ולא בוצעה בדיקה לזיהום אימהי או כאשר בדיקה זו בוצעה ללא הקפדה על אמצעי הזהירות המתאימים, במידה ולא גידלו תרבית וכו'.
במידה ונולד לך ילד עם תסמונת האיקס השביר מומלץ לפנות בהקדם לעורך דין רשלנות רפואית לצורך בירור עילת תביעה בגין רשלנות רפואית במהלך ההריון.
תביעות אלה מכונות הולדה בעוולה כאשר הטענה העומדת בבסיס תביעות אלה הינה כי אילו הצוות היה מיידע את ההורים ומוסר להם את כל האינפורמציה הרלוואנטית ההורים יכלו לדעת שהעובר חולה בתסמונת ה-X השביר ולמנוע לידתו של ילד הלוקה בתסמונת הקשה לעולם.

 

פסק דין בעניין תביעת רשלנות רפואית במקרה של X שביר

בת.א 5416/03 אשר נדון בבית המשפט המחוזי בירושלים בעניין פלונים נ' שירותי בריאות כללית ואח' (פורסם בנבו), נדונה תביעת רשלנות רפואית שעילתה הולדה בעוולה בשל לידת ילדה עם תסמונת האיקס השביר אשר נולדה בשנת 1995.
בית המשפט קיבל את התביעה במלואה בקובעו כי רופא הנשים וקופת החולים התרשלו בכך שהפרו את חובת הגילוי כלפי התובעים מכיוון שלא יידעו אותם אודות קיומה של תסמונת האיקס השביר והאפשרות לבצע בדיקת נשאות לתסמונת כבדיקת סקר גנטית כללית (היינו לנשים ללא כל סיכון או אינדיקציה).

 

עוד נקבע כי גם על קופת החולים החובה לדאוג כי הרופאים העובדים בשירותה ידעו על קיומה של תסמונת האיקס השביר ואפשרות בדיקת הנשאות לתסמונת זו וכי קופת החולים צריכה הייתה להנחות את רופאיה למסור מידע זה למטופלותיהם. כך נקבע, כאמור, לגבי לידה משנת 1995.
בית המשפט פסק פיצויים משמעותיים מאוד בסך העולה של 10,000,000 ₪.
משרדנו בעל ניסיון רב בתביעות רשלנות רפואית במעקב ההריון ובלידה. משרדנו מייצג משפחות רבות לילדים עם X שביר , וצבר ניסיון רב בניהול תביעות מורכבות אלה להשגת פיצויים הולמים וראויים.
במשרדנו ניתן לקבל ייעוץ ראשוני להערכת סיכויי התביעה ושוויה ללא התחייבות.

 

יצירת קשר
לפרטים צלצלו: 03-6090860
שם
דוא"ל
טלפון
כל הזכויות שמורות © ניצן מרום ושות`
Join our Rss Feed Visit on facebook ניצן מרום בגוגל פלוס