3
2
1

רשלנות רפואית בהרדמה

רשלנות רפואית של רופא מרדים

במקרים שבהם בוצעה הרדמה באופן רשלני או שהרופא המרדים מתרשל במעקב אחר מצבו של המורדם עלולים להיגרם נזקים גופניים חמורים עד כדי מוות. במקרים אלה, ייתכן וקיימת עילת תביעת רשלנות רפואית.

מהי הרדמה?

הרדמה היא פעולה מכוונת של עירפול חושים או חוסר הכרה הנגרמת על ידי מתן תרופות נרקוטיות כדי לאפשר טיפול במטופל ללא גרימת כאב תוך שמירה על תפקוד תקין של מערכות הגוף.

 

ישנם מספר סוגי הרדמה:

 

  1. הרדמה מקומית
  2. הרדמה אזורית
  3. הרדמה כללית

 

הערכת מצב לפני הרדמה

לפני הניתוח, מבצע הרופא המרדים הערכה רפואית של המטופל המיועד להיות מנותח, ולפי זה קובע מה צורת ההרדמה וחומרי ההרדמה שייתנו למטופל כשהוא לוקח בחשבון את מצבו הפיזי והבריאותי של המנותח, עברו הרפואי, סיכונים פוטנציאלים וסוג הניתוח שאותו מטופל עתיד לעבור.

 

בטרם ביצוע הניתוח מוחדרים למטופל חומרי הרדמה כאשר במהלך הניתוח מערכות הגוף החיוניות מנוטרות על ידי הרופא המרדים באמצעות מכשירי ניטור ובסיום הניתוח מוער המטופל.

 

תפקידי הרופא המרדים

מעבר להבטחת נוחיותו של המטופל, תפקידם העיקרי של הרופאים המרדימים בחדרי הניתוח הוא פיקוח רפואי ותרופתי שתפקידו הגנה ובקרה על מערכות החיים הקריטיות של המנותח במהלך הניתוח.

 

בנוסף, רופאים מרדימים הם מומחים המאבחנים ומטפלים בזמן אמת בכל בעיה רפואית שמתעוררת במהלך הניתוח או בתקופת ההתאוששות ממנו.

הרופא המרדים אחראי על מתן תרופות הרדמה לשיכוך הכאב בזמן הניתוח ולאחריו ולשמירה על תפקודן של מערכות הגוף העיקריות, כולל נשימה, דופק, לחץ דם ותפקוד הכליות והמוח. על הרופא המרדים לפקח על עבודתן התקינה של מערכות הגוף השונות ולווסת את מתן תרופות ההרדמה ולשמור על האיזון הנכון בין מינוני התרופות השונות. בסיומו של הניתוח מנטרל הרופא המרדים את השפעתן של תרופות ההרדמה ומחזיר את המטופל להכרה מלאה.

 

לרופא המרדים תפקיד חשוב במהלך הניתוח באשר הוא אחראי לטפל ולהתריע בפני כל בעיה הנוצרת לפני הניתוח ובמהלכו וכן לפתור בעיות הנובעות כתוצאה מהניתוח לאחר סיומו.

רשלנות רפואית של רופא מרדים

 

רשלנות רפואית של רופא מרדים עלולה לגרום לנזק גופני קשה לנכות ואף למוות

דוגמאות לרשלנות רפואית של רופא מרדים

 

רשלנות של רופא מרדים יכולה לקרות בבדיקה המקדימה עם המטופל עובר לניתוח ואי גביית אנמנזה ראויה (לדוגמא: רגישות לתרופות מסויימות, מצב בריאותי המציב סיכונים בפני הרדמה בגישה כזו או אחרת ועוד).
רשלנות של מרדים יכולה לקרות גם תוך כדי ביצוע ההרדמה עצמה הן בשל חוסר זהירות או חוסר מיומנות או שימוש בכלים לא מתאימים. כך למשל הזרקה של חומר ההרדמה בלחץ רב או במינון יתר או למיקום לא נכון עשויה לגרום לפגיעות נוירולוגיות קשות ושיתוקים.

יצירת קשר
לפרטים צלצלו: 03-6090860
שם
דוא"ל
טלפון

מקרים ופסיקה של רשלנות רופא מרדים

 

  • בפסיקה נדונו מספר מקרים של פגיעות עצביות כתוצאה מרשלנות בביצוע זריקת הרדמה שאולי המוכר והידוע מכולם הינו מקרה שבו רופא שיניים הזריק חומר הרדמה לילדה שכתוצאה ממנה נגרם לה שיתוק. מקרים נוספים היו של שיתוקים כתוצאה מזריקות אפידוראליות ועוד.
    בנוסף היו מקרים שבהם עקב כשל כזה או אחר תרופות ההרדמה לא ניתנו למטופל והוא נאלץ לעבור ניתוח ללא כל חומר הרדמה תוך כאבי תופת וייסורים ולעיתים אף תוך פגיעה גופנית בשל תזוזה לא מבוקרת וכו'.
  •  מקרים חמורים נוספים של תביעת רשלנות רפואית נגד מרדים הינם כתוצאה מרשלנות במעקב אחר מצבו של המטופל במהלך הניתוח. אחד המקרים החמורים ביותר שבגינו אף הורשעה הרופאה המרדימה בהריגה עסק בניתוח לתיקון פזילה בעיניים במהלכו נפטרה הילדה. מפסק הדין עולה כי התנהגות הרופאה המרדימה במהלך הניתוח אשר עלתה כדי אדישות ופזיזות הובילה למותה של הילדה, כאשר הרופאה לא רק שלא עקבה אחר המוניטור והטיפול התרופתי אלא היא אף הנמיכה את צליל התראת המוניטור שהיה מחבור למנותחת ונרדמה בחדר הניתוח. זמן מה לאחר תחילת הניתוח החלה ירידה בדופק הלב של המנותחת וליבה נדם. לקח זמן עד שהצוות הרפואי שם לב למצב החמור והחל בהחייאה אולם למנותחת נגרם נזק מוחי בלתי הפיך ובהמשך היא נפטרה.
  •  מקרים נוספים שהתגלגלו לפתחו של בית המשפט עסקו במתן חומר הרדמה לא בטיחותי או שלא מתאים למצבו של המטופל כגון שימוש בחומר מרדים אשר ידוע ככזה העלול לגרום לפגיעה מוחית בילדים.
  • כך גם פורסם לפני מספר שנים כי משרד הבריאות המליץ להעמיד לדין את הרופא המרדים והרופא הכונן אשר  היו מעורבים באותו מקרה טראגי של ילדה בת 3 אשר נפטרה כתוצאה מדימום מאוחר לאחר ניתוח כריתת שקדים. ועדת הבדיקה של משרד הבריאות פרסמה את ממצאיה בנוגע לפטירת ילדה בת 3 כתוצאה מדימום מאוחר לאחר ניתוח כריתת שקדים בבית החולים "משגב לדך". מדו"ח הוועדה עולים שני כשלים עיקריים: האחד מתייחס לשחרורה של הילדה מבית החולים על ידי המרדים לאחר שהקיאה קרישי דם, זאת מבלי להזעיק רופא אף אוזן גרון; והשני מתייחס לתפקודו של כונן טיפול נמרץ בבית החולים "הדסה עין כרם".
  • רק לאחרונה פורסמה ידיעה על מקרה טראגי נוסף שבו ילד בן 7 שרוי בחוסר הכרה לאחר הרדמה בבית חולים שניידר. לפי כותרת הכתבה אשר פוסמה באתר YNET: הילד בן ה-7 הועבר מאילת לבית החולים שניידר לצורך בדיקת מח העצם. לטענת מקורבים למשפחה, בזמן ההרדמה התרחשה תקלה והילד לא קיבל חמצן במשך דקות ארוכות. הוא מאושפז בשניידר מזה כשבוע כשהוא מחוסר הכרה וקיים חשש לנזק מוחי בלתי הפיך". יש להניח כי המקרה הנדון יתברר בהליכים המתאימים. 

 

 

מיצוי זכויות ובירור

אם נגרם לכם או ליקירכם נזק רפואי כתוצאה מרשלנות רפואית של רופא מרדים מומלץ לפנות בהקדם לעורך דין רשלנות רפואית לצורך בירור ומיצוי זכויותיכם.
משרדנו בעל ניסיון רב בניהול תביעות רשלנות רפואית, לרבות בגין רשלנות של רופאים מרדימים.
במשרדנו ניתן לקבל ייעוץ ראשוני להערכת סיכויי התביעה ושוויה ללא התחייבות.

יצירת קשר
לפרטים צלצלו: 03-6090860
שם
דוא"ל
טלפון
כל הזכויות שמורות © ניצן מרום ושות`
Join our Rss Feed Visit on facebook ניצן מרום בגוגל פלוס