3
2
1

רשלנות רפואית עקב זיהום שנגרם על ידי חיידק טורף בבית חולים

רשלנות רפואית זיהום בבית חולים

הידבקות מזיהומים בבתי החולים הינה אחד מגורמי התחלואה והתמותה המובילים בעולם. למרבה הצער, לא ניתן למגר ולמנוע את הזיהומים באופן כליל. יחד עם זאת, באותם מקרים שבהם צוות בית החולים הפר את נורמות הזהירות המקובלות ועקב כך נדבק מטופל בזיהום או שהיה עיכוב בגילוי הזיהום ובטיפול בו ייתכן וקיימת עילת תביעת רשלנות רפואית.

 

מ.א נגד המרכז הרפואי א.ג.מ מדיקל סנטר ב"ש

כך לדוגמא בפסק דין בעניין מ.א נגד המרכז הרפואי א.ג.מ מדיקל סנטר ב"ש נדונה תביעה רשלנות רפואית עקב הידבקות מספר מטופלים בזיהום. באותו עניין נותחו חמישה מנותחים באותו יום בניתוח לתיקון בקע מפשעתי, על-ידי אותו רופא, באותו חדר ניתוח. שני המנותחים הראשונים שנותחו זה אחר זה – לקו בזיהום נדיר שנגרם על-ידי "חיידק טורף". המנותח השלישי סבל גם הוא מסיבוך לאחר אותו הניתוח וטען שמדובר גם כן בזיהום.

 

העברת נטל הראיה

בית המשפט קבע בערכאה הראשונה קבע שבנסיבות המקרה אין מקום להעברת נטל הראיה אל כתפי הנתבעים ואין גם לקבוע שאלו התרשלו, התביעה נדחתה היות ולא הוכח שצוות בית החולים התרשל. כלומר, התובעים לא הוכיחו שעקב הפרת חובת הזהירות מטעם הצוות הרפואי של בית החולים הם נדבקו בזיהום חריף. השאלה המשפטית: האם מתקיימים התנאים להעברת נטל הראיה למשיבים לפי סעיף 41 לפקודת הנזיקין? במידה וכן, האם המשיבים הרימו את הנטל להראות שהם לא התרשלו.

 

חיטוי מספק

בכתב התביעה נטען, שהמקום בו נערכו הניתוחים היה מלוכלך ולא ננקטו צעדי חיטוי מספיקים טרם הניתוחים ולא דאגו לבדיקות שגרתיות של העובדים. התובעים טענו, כי בנסיבות המקרה אירוע "התאונה" שגרם לנזק – מתיישב יותר עם התרשלות של הנתבעים ולכן עובר לכתפיהם נטל השכנוע לפי סעיף 41 לפקודת הנזיקין. בנוסף טענו התובעים כי הנתבעים או מי מטעמם העלימו תוצאות בדיקות המעידות על הקשר הסיבתי בין הזיהומים לבין הניתוח.

יצירת קשר
לפרטים צלצלו: 03-6090860
שם
דוא"ל
טלפון
ביהמ"ש בערכאה הראשונה קבע כי בנסיבות המקרה אין מקום להעביר את נטל הראיה לכתפי הנתבעים. אמנם התקיימו שני התנאים הראשונים הנדרשים לשם העברת הנטל – אי הידיעה בעניין הנסיבות שגרמו למקרה שהביא לנזק וגרימת הנזק על-ידי נכס שלנתבע הייתה שליטה מלאה עליו. עם זאת, לא התקיים התנאי השלישי, הזיהום שנגרם לתובעים אינו מתיישב יותר עם המסקנה שלא ננקטה זהירות. ביהמ"ש קבע כי לא כל מקרה של התגלות זיהום יוצר חזקת התרשלות.
התובעים הגישו ערעור לבית המשפט המחוזי. ביהמ"ש המחוזי. בכל הקשור למערער מס' 3, ערעורו נדחה שכן ביהמ"ש סבר כי לא לקה בזיהום.

 

שכיחות זיהום

בכל הקשור בשכיחות זיהום ככלל בניתוחי בקע מפשעתי הרי שהמומחים השונים שבאו לפני בית-משפט השלום הסכימו למעשה שהניתוח שעברו המערערים הוא ניתוח "נקי", שהשכיחות לזיהום בו מלכתחילה היא נמוכה יחסית. המומחים הסכימו כי ששכיחות הזיהום הספציפי מסוג סטרפטוקוקוס A היא "נדירה" אך אין בכך די כדי להעביר את נטל הראיה אל כתפי המשיבים. שאלת ההסתברות הסטטיסטית אינה רק שאלה של תדירות התוצאה המזיקה או נדירותה. נדרש להראות שמבין הגורמים המסתברים לנזק ההסתברות לגורם רשלני דווקא עולה על ההסתברות לגורם שאינו רשלני.

 

שאלת הגורם הרשלני

בשאלת הגורם הרשלני האפשרי הספציפי לזיהום, הועלתה אופציה להופעת קרישים או דימום ברקמה כתוצאה מחסימה בלתי שלמה של כלי הדם על-ידי המנתח. אולם הבדיקות שנעשו – שללו אפשרות זו. גורם נוסף שצוין הוא הצוות הרפואי. מאחר ומדובר בשלושה חולים ניתן להוציא את החולה כמקור הזיהום ולהתמקד באחד מאנשים הצוות שהיה במגע עם החולים, אולם לעיתים נשא החיידק כלל אינו מודע לכך, שכן אצלו נוכחות החיידק יכולה לבוא לידי ביטוי בכאב גרון או לא לקבל ביטוי כלשהו ועל כן אין זה מעיד על רשלנות. גורם אפשרי נוסף לזיהום הוא זיהום באמצעות ציוד לא סטרילי.

 

יצירת קשר
לפרטים צלצלו: 03-6090860
שם
דוא"ל
טלפון
בשקלול הגורמים האפשריים לזיהום, הנסיבות מצביעות יותר על התרשלות של המשיבים במובן זה שמוצדק היה להעביר את הנטל לכתפיהם. מהעובדה שנדבקו שני מנותחים שנותחו אחד אחרי השני, ושמנותחים אחרים שנותחו לאחר מכן על-ידי אותו צוות ובאותו חדר ניתוח לא נדבקו, ניתן ללמוד דווקא, שסביר יותר שלא מדובר בהדבקה אקראית של שני המנותחים הראשונים וכי קרתה תקלה בשני ניתוחים אלה. לא ניתן לראות בזיהום בנסיבות אלה, כ"סיכון טבעי" זאת לאור הנסיבות ואופי הטיפול המחזקות מסקנה זו.

 

הערעור התקבל…

בית המשפט המחוזי קבע כי המשיבים לא הרימו את הנטל לסתור את הנחת ההתרשלות. בכל הנוגע לסיבת ההידבקות בזיהום – הסיבה הספציפית לכך נותרה עלומה. כמו כן, לא הוכיחו המשיבים כי הם נקטו אמצעי זהירות סבירים, בנסיבות המקרה הקונקרטי. הערעור התקבל.
במידה ונפגעת מרשלנות רפואית מומלץ לפנות בהקדם לעורך דין רשלנות רפואית לצורך בירור התביעה ומיצוי זכויותיך.
משרדנו בעל ניסיון רב בניהול תביעות רשלנות רפואית מורכבות בכל תחומי הרפואי.
במשרדנו ניתן לקבל ייעוץ ראשוני להערכת התביעה וסיכוייה ללא התחייבות.

יצירת קשר
לפרטים צלצלו: 03-6090860
שם
דוא"ל
טלפון
כל הזכויות שמורות © ניצן מרום ושות`
Join our Rss Feed Visit on facebook ניצן מרום בגוגל פלוס