3
2
1

מות ילדה – רשלנות רפואית באבחון דלקת קרום המוח

הדמיה מוחית

רשלנות רפואית באבחון או איחור באבחון עלולים לגרום לתוצאות הרות אסון מבחינת המטופל. בישראל מוגשות תביעות רבות עקב רשלנות באבחון, כאשר הטענה היא שאילולא האיבחון הרשלני או האיחור באיבחון היו נמנעים נזקיו של הנפגע או לכל הפחות נזקיו היו חמורים פחות.

 

כמו כן, במקרים רבים רשלנות רפואית באיבחון עלולה אף להוביל למוות, כמו במקרים של איחור באבחון של סרטן או אירוע מוחי שלא טופל כהלכה, או התקף לב או גידולים שונים או מחלות מסוימות שטיפול מוקדם יותר היה משנה את התוצאה הגרועה.

 

כך לדוגמא, בע"א 3459/06 ד"ר שוורץ לב נ' עזבון המנוחה ד.פ ז"ל נקבע כי רשלנות רפואית באבחון הובילה למותה הטראגי של ילדה קטנה בת 5 אשר נפטרה מדלקת קרום המוח כתוצאה מחיידק הסטרפטוקוקוס מקבוצת A על רקע דלקת ריאות חריפה. הוריה של המנוחה הגישו תביעת נזיקין בגין רשלנות רפואית בטענה שאילו מחלתה היתה מאובחנת בזמן והיה ניתן לה טיפול רפואי ראוי ניתן היה להציל את חייה של הילדה. בין היתר, הוריה של הילדה המנוחה טענו כי הרופא והמרפאה אליהם פנו התרשלו בכך שלא הפנו את הילדה מיידית לבית חולים לצורך אבחנה מדויקת וקבלת טיפול ראוי ונכון.

 קביעת בית המשפט

בית המשפט קבע כי רופא המרפאה אשם ברשלנות באבחון בכך שלא ערך תיעוד רפואי מלא ותקין, לא תעד אם ואלו בדיקות מקיפות ביצע לילדה בעת ביקורה אצלו, לא התייחס ברצינות וביסודיות לתלונותיה ולא השאיר אותה תחת השגחה לפרק זמן מספיק, לצורך מעקב אחר ההתפתחות במצבה, או לחלופין, לא הפנה אותה לחדר מיון לעריכת בדיקות מקיפות יותר אשר בעקבותיהן לא היה נגרם איחור באיבחון. בית המשפט הדגיש חובה זו במיוחד כאשר מדובר בטיפול בילדים, אשר היכולת שלהם למסור אינפורמציה מדויקת בנוגע למצבם, מוגבלת, מטבע הדברים, במיוחד בשעה שהם חולים וסובלים מחולשה וחום, ובכדי להשלים את המידע החסר, על הרופא לערוך את הבדיקות הנדרשות ולא להגיע למצב של רשלנות באבחון.

סרטון קצר אודות דלקת קרום המוח (אנגלית)

 

 רשלנות באבחון וזלזול בבעיה

בהמשך קבע בית המשפט כי רופא המוקד התרשל בתפקידו בכך שלא ביצע את מלוא הבדיקות הנדרשות לאבחון מחלתה של הילדה ונראה שכלל לא הביא במכלול שיקוליו את האפשרות כי היא סובלת ממחלה מסוכנת המאיימת על חייה. בית המשפט מציין כי היו תסמינים חריגים אשר עמדו בפני הרופא ואשר חייבו בדיקה מעמיקה יותר, או לפחות, הפנייתה של המנוחה לחדר מיון על מנת ששם ניתן היה לבחון את הדברים לעומקם.

 

בית המשפט בחר להדגיש כי רשלנותו של הרופא אינה רק באבחון השגוי של מחלת המנוחה, אלא באופן בו בירר את העובדות ובאי עריכת אותן בדיקות נדרשות.

 

עוד קבע בית המשפט כי הרופא התרשל בכך שלא הציג בפני ההורים את האפשרות שאבחנתו המשוערת – כי מדובר בזיהום ויראלי ולא חיידקי – איננה כי אם השערה בלבד ויכול שבתם המנוחה סובלת מזיהום חיידקי אלים ומסוכן. לו עשה כן היו ההורים עוקבים כנדרש אחר מצבה ואולי אף מחליטים להביאה לבית החולים מוקדם יותר, דבר שעשוי היה להציל את חייה.

 

בית המשפט קבע כי טיפול רפואי מיידי והולם היה מביא להחלמתה של המנוחה בשיעור של למעלה מ- 85%, ולפיכך התביעה התקבלה במלואה, ובית המשפט פסק להורים פיצוי בסך של כ – כ – 1,000,000 ₪.

 

אם נגרם לכם נזק רפואי כתוצאה מרשלנות רפואית באבחון או כתוצאה מאיחור באבחון מומלץ לפנות בהקדם לעו"ד רשלנות רפואית לצורך בירור התביעה.

 

משרדנו בעל ניסיון רב בניהול תביעות רשלנות רפואית לרבות תביעות עקב רשלנות רפואית באבחון. ניתן לקבל במשרדנו ייעוץ ראשוני והערכת סיכויי התביעה ושוויה ללא התחייבות !

יצירת קשר
לפרטים צלצלו: 03-6090860
שם
דוא"ל
טלפון

מאמרים נוספים בקטגוריה רשלנות רפואית:

כל הזכויות שמורות © ניצן מרום ושות`
Join our Rss Feed Visit on facebook ניצן מרום בגוגל פלוס