3
2
1

רשלנות רפואית בבדיקה גנטית בהריון

רשלנות רפואית בדיקה גנטית

במקרים שבהם בוצעה בדיקה גנטית במהלך ההריון אשר בדיעבד התברר כי תוצאתה היתה מוטעית ייתכן וקיימת תביעת רשלנות רפואית ומומלץ לבדוק את המקרה ביסודיות.

במהלך כל הריון, מוצעות בדיקות רבות לגילוי מומים מולדים בעובר, מחלות ותסמונות גנטיות, וזאת כדי שניתן יהיה לאבחן עוברים עם חשד למוגבלות עוד במהלך ההריון, ובמידת הצורך לבצע בדיקות גנטיות מתאימות כדי לאבחן האם העובר אכן עם המום החשוד או שהוא חולה במחלה גנטית.

כך לדוגמא, מבוצעות בדיקת שקיפות עורפית, חלבון עוברי, סקירות מערכות ועוד לאבחון תסמונת דאון בעובר או מומים נוספים. רשלנות בביצוע הבדיקות הנ"ל או פרשנות מוטעית של תוצאתיהן עלולה לגרום לפספוס האבחנה ולמתן תשובה שגוייה באופן שבסופו של דבר יוולד ילד עם תסמונת דאון או מומים אחרים.

 

סקרים לגילוי מחלות גנטיות

כמו כן, במסגרת הריונות מבוצעות בדיקות סקר לגילוי נשאות למחלות גנטיות גם לנשים ללא כל גורם סיכון במשפחה וזאת בכדי לאתר את אותם זוגות בסיכון לפי שיוולד להם צאצא חולה באחת מן המחלות הגנטיות הנבדקות, כגון: תסמונת האיקס השביר, טיי זקס, SMA, סיסטיק פיברוזיס, דיס אוטונומיה משפחתית, קנוואן ועוד. מחלות אלה נבדקות על פי המוצא העדתי של בני הזוג. לרוב בדיקות נשאות אלה מבוצעות על ידי האישה ההרה, ובמידה ויתברר כי האישה נשאית של הגן למחלה הגנטית ייבדק גם האב (למעט במחלות גנטיות מסויימות כגון X שביר שאז מספיק שרק האישה נשאית). ככל שיתברר כי קיים סיכוי ללידת ילד עם התסמונת הגנטית יבוצע ייעוץ גנטי הכולל בדיקה גנטית לעובר כדי לאבחן האם הוא חולה במחלה.

רשלנות רפואית בהריון יכולה לקרות הן בשלב של הבדיקה הגנטית לנשאות (לדוגמא: פיענוח שגוי של הבדיקה, התעלמות מגורמי סיכון שעלולים להטות את התשובה, אי נקיטת אמצעי זהירות סבירים וכו') והן בשלב של הבדיקות הגנטיות לאבחון מצבו של העובר.

 

רשלנות רפואית בבדיקות גנטיות: רשלנות בבדיקת מי שפיר ורשלנות בבדיקת סיסי שלייה

הבדיקות הגנטיות במהלך ההריון כוללות בדיקת סיסי שלייה בשבוע מוקדם יחסית של ההריון או בדיקת מי שפיר, כאשר לכל בדיקה יש את היתרונות והחסרונות שלה, כשעל הצוות הרפואי להיות מודע לכך ולפעול בהתאם. כמו כן, ישנן מספר גישות/שיטות לפיענוח תוצאות הבדיקות הגנטיות וישנם סטנדרטים מחמירים כדי למנוע תוצאה מוטעית של הבדיקות, לרבות בדיקות ביקורת, גידול תאים בתרבית, בדיקות לזיהום אימהי (מצב בו למעשה נבדקים תאי האם ולא תאי העובר וכו').

התוצאה של טעות בבדיקת סיסי שלייה או טעות בבדיקת מי שפיר היא חמורה מאוד. המשמעות של כך היא שלהורים אשר רצו לבדוק האם בנם יוולד עם מום או מחלה גנטית ולמנוע מצב אפשרי זה (שאחרת לא היו עושים סיסי שלייה או מי שפיר מלכתחילה) בסופו של יום עקב אותה רשלנות יוולד ילד עם מום או מחלה גנטית עם פגיעה תפקודית קשה ושינוי כל אורחות המשפחה מן הקצה על הקצה.

 למידע נוסף, וייעוץ חינם בנושא רשלנות רפואית בבדיקה גנטית, פנו אלינו עוד היום:

יצירת קשר
לפרטים צלצלו: 03-6090860
שם
דוא"ל
טלפון
כל הזכויות שמורות © ניצן מרום ושות`
Join our Rss Feed Visit on facebook ניצן מרום בגוגל פלוס