3
2
1

תסמונת דאון – רשלנות רפואית

תסמונת דאון ורשלנות רפואית

במקרים שבהם נולד ילד עם תסמונת דאון ייתכן ולהורים עומדת עילת תביעה בגין רשלנות רפואית. הטענה בבסיס תביעה זו הינה שרשלנות הרופאים גרמה לכך שההורים לא היו מודעים כי העובר לוקה בתסמונת דאון וכי אילולא אותה רשלנות ההורים יכלו להחליט על הפסקת ההריון.

תסמונת דאון רקע כללי

תסמונת דאון נקראת גם טריזומיה 21 משום שקיים עודף בכרומוזום 21. תסמונת דאון הינה השכיחה מבין התסמונות שמקורן סטייה כרומוזומלית והיא קורית אחת ל – 800-1000 לידות. תסמונת דאון קיימת בכל התרבויות, בכל הדתות ובכל הגזעים.

ניתן לזהות תסמונת דאון ביילוד זמן קצר לאחר לידתו וזאת על פי מאפייני התסמונת. כדי לאשר באופן סופי את האבחנה צריך לבצע בדיקת קריוטיפ.

מאפייני תסמונת דאון :

לתסמונת דאון מספר מאפיינים העשויים להופיע בחלקם. בין המאפיינים הבולטים ניתן למצוא: עיניים מלוכסנות, אף קטן וגשר אף פחוס, פה קטן ולשון בולטת ורחבה, צוואר קצר ועבה, ידיים קטנות ואצבעות קצרות ולעיתים יש עיצוב לקוי בפרק הזרת, רווח בכפות הרגליים בין הבוהן לאצבע שלידה, קומה נמוכה, מתח שרירים נמוך, חולשה שך השרירים ועוד.

 

בנוסף קיים סיכון לבעיות בריאותיות נוספות, כגון: מומי לב מולדים, תת פעילות של בלוטת התריס, ראייה ירודה, זיהומי אוזניים, בעיות בעמ"ש צווארי ועוד.

ילדי תסמונת דאון נזקקים לעיתים לטיפולי פיזיותרפיה וריפוי בעיסוק לצורך שליטה על מערכת השרירים.

ילדי תסמונת דאון עשויים ללקות בפיגור התפתחותי ברמת פיגור קלה עד בינונית. כן, עשויים להופיע הפרעות בדיבור ועיכוב שפתי טיפולים רפואיים ופארארפואיים (כגון: פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק, ריפוי בתקשורת), כמו גם סביבה תומכת ופורה, ושילובם במסגרות חינוך מתאימות, עשויים לקדם רבות ילדים עם תסמונת דאון ולשפר את תפקודיהם.

תסמונת דאון רשלנות רפואית

אם נולד לך ילד עם תסמונת דאון מומלץ לבדוק האם קיימת עילת תביעה בגין רשלנות רפואית במהלך ההריון.

בתביעות אלה של רשלנות רפואית עקב לידת ילד עם תסמונת דאון לא נטען כי הרופאים או בית החולים גרמו לתסמונת דאון. הטענה היא שלידת הילד עם תסמונת דאון נגרמה כתוצאה מרשלנות הצוות הרפואי או מתן המידע הלקוי.

במקרים אלה, נמנע מההורים אינפורמציה חיונית או שלמצער סופק להם מידע חלקי ו/או שגוי בדבר מצב העובר, כך שהם לא יכלו לשקול הלכה למעשה האם להפסיק את ההריון ולמנוע בואו לעולם של יילוד עם תסמונת דאון. תביעות אלה של רשלנות רפואית במקרים של תסמונת דאון נכנסות לקטגוריה של הולדה בעוולה.

 

בפסיקה נדונו מקרים רבים של לידת ילד עם תסמונת דאון כתוצאה מרשלנות רפואית, ונציין מספר דוגמאות בולטות:

 

  • הרופא או הצוות הרפואי לא המליצו על בדיקות סקר, כגון: חלבון עוברי, סקירות מערכות ועוד.
  • הבדיקות במהלך ההריון פוענחו באופן שגוי ו/או רשלני.
  • הצוות הרפואי התרשל בכך שלא גילה גורמי סיכון בבדיקות אולטראסאונד או אי הפנייה לבירור מתאים לנוכח מקרים (סמנים) שנתגלו בבדיקות.
  • אי הפנייה לביצוע בדיקות נוספות למרות קיומם של גורמי סיכון. כך למשל, במקרה שבו נתגלה מום בלב, ייתכן ותהיה קיימת תביעת רשלנות רפואית אילו הרופא יסתפק בכך שיטען כי מדובר במום קל מבלי שהוא יפנה את האישה ההרה לבדיקת אקו לב, או בדיקת אולטראסאונד ספציפית או ייעוץ עם קרדיולוג ו/או יבדוק קיומם של מומים נוספים.
  • אי הפנייה לביצוע בדיקת מי שפיר למרות סיכון לתסמונת דאון.
  • אי הפנייה למומחה רפואי מתאים נוכח תוצאות הבדיקות.
  • רשלנות רפואית בפיענוח תוצאות חלבון עוברי או תבחין משולש או בפיענוח סקירות המערכות ו/או אי גילוי מומים מולדים ו/או מרקרים.
  • אי יידוע ההורים בדבר הסיכון או הסיכוי עקב הבדיקות שנערכו.

פיצוי כספי

הפיצוי הכספי במידה ומתקבלת תביעת רשלנות רפואית במקרה של תסמונת דאון עשוי להגיע למיליוני ₪, וזאת מכיוון שהוא נועד לאפשר את שיקומו של הילד ואספקת צרכיו המיוחדים עד לאריכות ימי חייו, כמו גם כיסוי מלוא הפסדיהם של ההורים, לרבות מימון מטפל זר, הוצאות קיום של הילד, הוצאות רפואיות וטיפולים רפואיים, תרופות, ציוד ואביזרים, ניידות, פיצוי בגין נזק לא ממוני ועוד.

 

 

משרד עורכי דין ניצן מרום ושות' בעל ניסיון רב בייצוג הורים לילדים עם תסמונת דאון וניהול תביעות רשלנות רפואית בהריון והולדה בעוולה.

 ייעוץ ראשוני ללא התחייבות !

יצירת קשר
לפרטים צלצלו: 03-6090860
שם
דוא"ל
טלפון
כל הזכויות שמורות © ניצן מרום ושות`
Join our Rss Feed Visit on facebook ניצן מרום בגוגל פלוס