3
2
1

נכות רפואית מול נכות תפקודית

נכות רפואית מול נכות תפקודית

בהתאם לתקנות סדר הדין האזרחי כל עניין שברפואה צריך להיות מוכח באמצעות חוות דעת רפואית ערוכה כדין.

לפיכך, כל טענה בדבר נכות רפואית, מגבלות וצרכים מיוחדים עקב פגיעה חייבים להיות מוכחים באמצעות חוות דעת רפואית. לעיתים יש צורך אף במספר חוות דעת רפואיות.

 

לאחר שנקבעת נכותו הרפואית של הנפגע כמו גם צרכיו ומגבלותיו ניתן לאמוד את הנזק שנגרם לו כתוצאה מהפגיעה, והדבר נכון לגבי כל התביעות לנזקי גוף, בין אם מדובר ברשלנות רפואית, תאונות דרכים, תאונות עבודה ותביעות נזיקין אחרות.

לנכות הרפואית שנקבעת יכולה להיות השלכה שונה על נפגעים שונים. לפיכך, נקבע בפסיקה כי הנכות הרפואית כשלעמה אינה מספיקה ויש צורך לבחון מה ההשלכה התפקודית של אותה נכות רפואית על הנפגע הספציפי שבעניינו דנים.

 

בהתאם להלכה הפסוקה נכות רפואית בשיעור מסוים יכולה להשפיע על יכולת התפקוד של תובע פלוני בשיעור גדול יותר מאשר על תובע אלמוני, הן בהתחשב במקצועו, והן משום שלתובע האחד מובטח מקום עבודה בו יוכל להתמיד בעבודתו, על אף נכותו, ולתובע האחר – אין מובטח מקום עבודה. יש חשיבות למצב התעסוקה בשוק, וכן לגורמים נוספים אשר יכולים להשפיע על כושר השתכרותו של התובע בנכותו.

 

נזק ממון שהיה לנפגע בתביעת נזיקין נקבע על בסיס של הפסד כיס והפסד הכנסה, והפסד הכנסה ונכות גופנית אינם היינו הך. יש ואדם נפגע פגיעה קלה יחסית מבחינה גופנית, אך תוצאותיה הכלכליות קשות וחמורות; ויש וקורה היפוכו של דבר. הדבר תלוי במקצועו של האדם, בכושר הסתגלותו למצבו החדש, בשלמותו הנפשית ואיתנותו הרוחנית ובגורמים רבים אחרים המשתנים ממקרה למקרה.

 דוגמא

כך לדוגמא כנר, שנפגעו שתיים מאצבעות ידו השמאלית, עשוי לקפח את מקצועו המיוחד הזה כליל ולסבול הפסד חמרי עצום למשך כל ימי חייו. לעומת זאת, מנהל חשבונות שנפגע בשתי רגליו, אך רוחו נשארה איתנה, ייתכן ויוכל להמשיך במקצועו הקודם והפסדו החומרי עלול להיות לא גדול ביותר.

 

יש לקחת מספר נתונים בחשבון עת קובעים את נכותו התפקודית של תובעת מסויים, בין היתר

  • אישיותו של הנפגע
  • גילו
  • מקצועו
  • טיב הפגיעה ומהותה
  • גורמים דומים אחרים

כאשר כל הגורמים ביחד או חלקם יש להם השפעה, כיצד יוכל הנפגע לתפקד במומו בעבודתו הקודמת או להכשיר עצמו למקצוע או לעיסוק אחר.

 

משרדנו בעל נסיון רב בתחום הנזיקין, לרבות תביעות רשלנות רפואית, תאונות דרכים, תאונות עבודה, נזקי גוף קשים אחרים ותביעות נגד הביטוח הלאומי

יצירת קשר
לפרטים צלצלו: 03-6090860
שם
דוא"ל
טלפון
כל הזכויות שמורות © ניצן מרום ושות`
Join our Rss Feed Visit on facebook ניצן מרום בגוגל פלוס