3
2
1

עורך דין תאונות דרכים

תאונות דרכים

חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים קובע הסדרים באשר לנפגעים אשר נפגעו בתאונת דרכים כמשמעותה בחוק.

חשוב לדעת כי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים קובע משטר שלאחריות מוחלטת. כלומר, כל נפגע בתאונת דרכים, בין אם הוא נהג הרכב, נוסע או הולך רגל, זכאי לפיצויים בשל נזקי גוף שאירעו לו בגין תאונת דרכים ואין זה משנה באשמת מי נגרמה אותה תאונת דרכים (זאת להבדיל מתביעות אחרות בגין נזקי גוף בהן נדרש הנפגע להוכיח אשם מצד המעוול.

חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים קובע

 • מהי תאונת דרכים
 • מי זכאי לפיצוי בגין פגיעה בתאונת דרכים
 • על מי מוטל החיוב בפיצוי הנפגע
 • הוראות מסוימות בדבר אופן חישוב הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים
 • ועוד.

כך לדוגמא קובע חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים כי "תאונת דרכים" הינה

 

"מאורע שבו נגרם לאדם נזק גוף עקב שימוש ברכב מנועי למטרות תחבורה; יראו כתאונת דרכים גם מאורע שאירע עקב התפוצצות או התלקחות של הרכב, שנגרמו בשל רכיב של הרכב או בשל חומר אחר שהם חיוניים לכושר נסיעתו, אף אם אירעו על-ידי גורם שמחוץ לרכב, וכן מאורע שנגרם עקב פגיעה ברכב שחנה במקום שאסור לחנות בו או מאורע שנגרם עקב ניצול הכוח המיכני של הרכב, ובלבד שבעת השימוש כאמור לא שינה הרכב את ייעודו המקורי; ואולם לא יראו כתאונת דרכים מאורע שאירע כתוצאה ממעשה שנעשה במתכוון כדי לגרום נזק לגופו או לרכושו של אותו אדם, והנזק נגרם על ידי המעשה עצמו ולא על ידי השפעתו של המעשה על השימוש ברכב המנועי".

 

בהמשך מפרט חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים כי שימוש ברכב מנועי"  הכוונה, בין היתר,  לנסיעה ברכב, כניסה או ירידה ממנו, החנייתו, דחיפתו או גרירתו,  טיפול-דרך או תיקון-דרך ברכב, שנעשה בידי המשתמש בו או בידי אדם אחר שלא במסגרת עבודתו, לרבות הידרדרות או התהפכות של הרכב או התנתקות או נפילה של חלק מהרכב או מטענו תוך כדי נסיעה וכן הינתקות או נפילה כאמור מרכב עומד או חונה, שלא תוך כדי טיפולו של אדם ברכב במסגרת עבודתו ולמעט טעינתו של מטען או פריקתו, כשהרכב עומד.

 

בתחום תאונות דרכים קיימת פסיקה ענפה, ובכל מקרה של תאונת דרכים אשר גרמה לנזקי גוף (לרבות מקרים בהם יש מעורבות של כלי רכב אשר אינם מהווים "תאונתדרכים קלאסית" בה אדם נפגע מרכב נוסע)  מומלץ להתייעץ עם עורך דין מנוסה בתאונות דרכים, על מנת לבדוק את דרכי הפעולה האפשריות ומימוש זכויות הנפגע באופן אופטימאלי.

 

המלצות ראשוניות לנפגעי תאונות דרכים:

 

 • יש לפנות לעורך דין הבקיא בתחום תאונות דרכים (לא מומלץ לטפלבתביעה לבד)
 • יש לפנות למשטרה ולדווח על התאונה ולקבל טופס "אישור משטרה".
 • יש לקבל את הטיפולים הרפואיים הנדרשים, ולהקפיד להתלונן עלמכלול התלונות, הפגיעות והמוגבלות בעקבות התאונה.
 • יש לשמור על קבלות בגין הוצאות בעקבות תאונת הדרכים, לרבותהוצאות בגין טיפולים רפואיים, נסיעות, אביזרי שיקום וכו.לפגישה הראשונית עם עורך הדין מומלץ להגיע עם טופס אישור משטרה, צילומים של רישיון הנהיגה, פוליסת ביטוח של הרכב ורישיון רכב, מלוא התיעוד הרפואי, קבלות, תלושי שכר.
 • לא לשוחח עם חוקרים מטעם חברות הביטוח.
 • המלצות להמשך הדרך ייתנו באופן פרטני על ידי עורך הדין המטפל בתביעה בהתאם לנסיבות העניין והפגיעה.

 

ככל שהפגיעה בעקבות תאונת הדרכים הינה קשה יותר, וגרמה לפגיעה תפקודית לניזוק ולצרכים מיוחדים ומוגבלות כך הפיצוי שייפסק יהיה גבוה יותר.

 

חוות דעת בתביעות תאונות דרכים

ככלל, בתביעות בגין תאונות דרכים הצדדים אינם רשאים להציג חוות דעת מטעמם (להבדיל מתביעות אחרות בגין נזקי גוף), וככל שקיימת ראשית ראייה לנכות, ממונה מומחה מטעם בית המשפט (ולעיתים מספר מומחים) אשר תפקידו להעריך את נכותו של הנפגע, הקשר בינה לבין התאונה והצרכים להם יזדקק כעת הנפגע עקב נכותו.

 

במידה ותאונת הדרכים הינה גם תאונת עבודה, הרי שככל שנקבעה נכות על ידי הועדה הרפואית מטעם המוסד לביטוח לאומי בטרם נקבעה נכות בהליך האזרחי, תחייב, כלל, קביעת המוסד לביטוח לאומי גם בתביעה מול חברת הביטוח בגין תאונת הדרכים, ולפיכך, חשוב להיוועץ עם עורך דין בטרם נקיטת הליכים כלשהם על מנת למנוע נזק בלתי הפיך בהמשך.

 

משרדנו בעל ניסיון רב בייצוג נפגעים עקב תאונות דרכים, ובפרט במקרים שבהם נגרמו נזקי גוף קשים כגון פגיעות ראש, פגיעות גב ועמוד שדרה (שבר בחוליות, פריצות דיסק, בלט דיסק), פגיעות רבמערכתיות, פגיעות אורטופדיות (שברים, קרעים ועוד), פגיעות נוירולוגיות, פגיעות נפשיות (פוסט טראומטיות) ועוד.

 

יצירת קשר
לפרטים צלצלו: 03-6090860
שם
דוא"ל
טלפון
לקבלת ייעוץ ראשוני והערכת שווי התביעה ללא התחייבות פנה אלינו עוד היום:

 

כל הזכויות שמורות © ניצן מרום ושות`
Join our Rss Feed Visit on facebook ניצן מרום בגוגל פלוס