3
2
1

רשלנות רפואית באבחון

רשלנות באבחון

טענה נפוצה בתביעות רשלנות רפואית הינה כי נזקו של המטופל או מרביתו ארע כתוצאה מרשלנות באבחון מחלתו או מצבו של אותו מטופל ו/או איחור באבחון.
בהתאם לפסיקת בתי המשפט, בין יתר חובותיו של הרופא המטפל במסגרת תפקידו, מוטלת עליו החובה לאבחן את האבחנה הרפואית הנכונה ביחס למטופל, להחליט על הטיפול הרפואי הנדרש ולהשגיח כי טיפול כזה אכן יינתן למטופל.

בהתאם לפסיקת בתי המשפט בתביעות רשלנות רפואית, חובת האבחון של החובה כוללת לא רק את הסקת המסקנות הנכונות מן העובדות המובאות בפניו. על הרופא לא להסתפק רק בעובדות הנגלות לפניו אלא לדרוש לברר ולבדוק באם קיימת אינפורמציה מהותית נוספת שעשויה להיות רלוונאטית וזאת במאמץ סביר על מנת לקבל את התמונה המלאה בדבר מצבו של החולה.

לא אחת, כדי לאבחן את מצבו של המטופל, נדרש הרופא שלא להסתפק במה שרואות עיניו, אלא מוטלת עליו חובה נוספת לחקור, לברר ולעקוב אחרי המטופל על מנת לאמת או לשלול ממצאים מסוימים שיש בהם כדי לסייע לאבחון נכון ו/או אבחון בזמן.

רשלנות באבחון עשויה לגרום לנזק בלתי הפיך למטופל, נכות עם פגיעה תפקודית קשה ואף מוות, כאשר אבחון במועד היה עשוי למנוע את הנזק הקשה ו/או להפחיתו.לא כל איחור באבחנה מקים חזקת רשלנות, כאשר לעיתים לא ניתן היה לאבחן את המחלה ו/או המצב במועד מוקדם לזה שבו הוא התגלה בפועל.

קביעת רשלנות רפואית באבחון

המבחן לצורך קביעת רשלנות באבחון בתביעות רשלנות רפואית הינו האם רופא סביר בנסיבות העניין יכול וצריך היה לאבחן את המחלה קודם לשלב שבו היא אובחנה למעשה.
עוד יש לציין כי קבלת ההחלטה בדבר הבדיקה שאליה יישלח המטופל ו/או החלטה בדבר אי שליחת המטופל לבצע בדיקת מסויימת שיכלה לתרום לאבחון צריכה להיות בהתאם לנורמות הסבירות, כאשר הרופא אינו פוטר עצמו בבחירה סתמית של אופציה טיפולית אפשרית שאינה נעשית בדרך הראויה.

איזון בין אינטרסים

התשובה לשאלה האם היה על הרופא לשלוח את המטופל לביצוע בדיקה מסוימת שיש בה כדי לתרום לאבחון מחלתו של המטופל, דורשת איזון בין אינטרסים שונים, כגון:

  • חומרת המחלה
  • מידת הסיכון לה צפוי המטופל כתוצאה מההחלטה לא לבצע את הבדיקה בשלב זה
  • היכולת לחשוף את המחלה הקיימת בדרכים אחרות, הסיכונים הקיימים בבדיקה
  • ועוד…

מנגנות אינטראקציה בין הרופא למטופל

לעיתים, רשלנות באבחון עלולה להתרחש על רקע מספר גורמים המטפלים במטופל, וחוסר אינטרקציה ביניהם באופן אשר הוביל לאיחור באבחון מצבו של המטופל.
בהתאם לפסיקת בתי המשפט בתביעות רשלנות רפואית, על מוסד רפואי לדאוג לקביעת מנגנון שיבטיח את שיתוף הפעולה הנדרש בין הרופאים המטפלים השונים באופן שחולה יזכה לקבל טיפול ומעקב רפואי ראוי.

משרדנו בעל ניסיון רב בייצוג נפגעים אשר נגרמו להם נזקי גוף קשים כתוצאה מרשלנות רפואית ותאונות אחרות, צרו עימנו קשר לשיחת ייעוץ חינם וללא התחייבות:

יצירת קשר
לפרטים צלצלו: 03-6090860
שם
דוא"ל
טלפון
כל הזכויות שמורות © ניצן מרום ושות`
Join our Rss Feed Visit on facebook ניצן מרום בגוגל פלוס